Körteségek az Európai Friss Csapattól

Fogyasztás és tárolás

A körte egy igazán finom, jellegzetes, édes ízű gyümölcs, amely számos jó tulajdonsága ellenére sem népszerű annyira, mint az alma. Az őszi-téli időszakban amúgy is kisebb a választék a friss hazai gyümölcsökből, így mindenképpen érdemes ilyenkor a körtével színesíteni a napi gyümölcsfogyasztást.

 

A körte három legjobb tulajdonsága

1, Rengeteg vitamint és antioxidánst tartalmaz

A körte ásványi anyagokban és vitaminokban gazdag, hiszen található benne például kálium, kalcium, magnézium, vas, fluor és szelén, valamint A-, C-, E-, K-, és B- vitaminok. Tele van béta-karotinoidokkal és más antioxidáns vegyületekkel, az esszenciális és a szervezet által is előállított aminosavak valódi raktára. Fantasztikus összetétele miatt számos betegség természetes megelőzésében játszik szerepet, de segít torokfájás és hangszálgyulladás esetén is. Fontos, hogy a körtét hámozatlanul ajánlott fogyasztani, mert a héja hatszor annyi antioxidánst tartalmaz, mint a gyümölcs húsa!

2, Jót tesz a szívnek és a vérnyomásnak is

A körte kvercetin-tartalmának köszönhetően mérsékli a vérnyomást és óvja a szívet. A szív működését támogatja a körtében szintén megtalálható kálium is, aminek a vércukorszint és a szervezet pH-értékének szabályozásában is fontos szerepe van.

3, Segíti az emésztést

A körte rostban gazdag, ami egyensúlyban tartja a vércukrot és jótékonyan hat az emésztésre is. A rostos étrenddel kapcsolatban a közelmúltban publikált kutatási anyagok rámutattak, hogy az pozitívan befolyásolhatja az immunrendszer működését és mérsékelheti a gyulladások előfordulását. Diéta részeként, kúraszerűen fogyasztva a körtét, magas rosttartalma miatt csökkenti a gyomortermelést és a bélgyulladást is. A benne lévő pektin szintén az emésztést segíti, jó hatással van a belek működésére és ideális a méregtelenítéshez.

 

Vásárlási és tárolási tippek

A körte ősszel és télen is könnyen beszerezhető, jól tárolható gyümölcs, azonban van néhány dolog, amire érdemes odafigyelni. Először is mindig át kell gondolni, mi készül majd a körtéből, és annak megfelelően érdemes vásárolni belőle. Pároláshoz, smoothie-hoz vagy süteményhez megfelelőek az érett, puha gyümölcsök, míg egy gyümölcssalátába sokkal jobbak a kicsit keményebb körték. Rothadt vagy penészes folt viszont semmiképp ne legyen rajta.

Ha érett a gyümölcs, akkor azt hűtőben 1-2 napig szabad tárolni, de ajánlatos mielőbb elfogyasztani. A nagyon érett gyümölcsöket, ha lehet, azonnal fel kell dolgozni, ha azonban mégis tárolnánk, fontos, hogy más gyümölcs ne legyen mellette, mert az könnyebben megromlik.

 

Sokszínű felhasználás

A körte rengeteg módon felhasználható: lehet belőle leves, akár egy kis fahéjjal megbolondítva, befőzhető lekvárnak vagy kompótnak, készíthető belőle fűszeres chutneyt, vagy épp mézes mártást, meg is lehet tölteni, de kínálható húsok mellé köretnek is. Ha süteményről van szó, mindenképp érdemes kipróbálni Bernáth József mandulás körtetorta receptjét! Emellett a körte felhasználható smoothie-khoz és gyümölcslevekhez is. Különösen finom csemege az aszalt körte, de vörösborban párolva egy gombóc fagylalttal nem csak finom, hanem nagyon mutatós desszert is. A körte akkor is bevethető, ha valami sós dologra vágyunk mert kitűnően illenek hozzá a különböző markánsabb ízű sajtok, mint például a kéksajt vagy a camembert. Akár salátába, rizottóba, tésztaszószba is beépíthető, de leveles tésztába is tölthető a camembert-rel együtt. Akár édesen, akár sósan készül el a körtés fogás, egy kis dióval mindig fel lehet dobni!

Persze ha nyersen fogyasztható, akkor sem árt egy jó ötlet, pláne, ha a gyerekek is részt vesznek az elkészítésben. A finom, zamatos körtéből készülhet például ehető tálka a gyümölcssalátának vagy akár különleges, ehető gyümölcssüni is. Ehhez a félbevágott körtébe fogvájókat kell tűzni, majd azokra zöldség- és gyümölcsdarabkákat felszúrni. A sünik szeme, orra kisebb bogyósgyümölcsökből, illetve szegfűszegből alakítható ki.